Facebook Pixel

Olej kokosowy: jak używać? Szkody i korzyści zdrowotne.

Olej kokosowy: jak używać? Szkody i korzyści zdrowotne.

Właściwości oleju kokosowego

Kokos to niezwykłe jedzenie w świecie zachodnim, spożywane przez ludzi dbających o swoje zdrowie. W niektórych krajach świata kokos jest podstawowym pożywieniem, które kwitnie od pokoleń. Istnieje wiele zalet oleju kokosowego. Pielęgnacja skóry, odstresowanie, utrata masy ciała, przyspieszenie metabolizmu, poprawa pracy nerek i prawidłowe ciśnienie krwi - egzotyczna substancja całkiem sobie z tym poradzi. Zawiera witaminy i minerały, takie jak witamina E, K i żelazo, pomagając jednocześnie kontrolować poziom cukru we krwi, poprawiać metabolizm i zapobiegać próchnicy.

 

  1. Zawiera korzystne kwasy tłuszczowe

Olej kokosowy różni się od większości innych olejów kuchennych tym, że zawiera około 90% korzystnych kwasów. Ten superfood jest wyjątkowy ze względu na nasycone kwasy tłuszczowe kwasu laurynowego, który stanowi około 40% całego składu, 7% kwasu kaprylowego i 5% kwasu kaprynowego. Dzięki temu jest bardzo odporny na utlenianie w wysokich temperaturach i nadaje się do metod gotowania, takich jak smażenie.

Pacjerzy z padaczką na diecie ketogenicznej często wykorzystują te tłuszcze do wywołania ketozy. Jednak olej kokosowy nie jest przeznaczony do tego celu, ponieważ ma słabe działanie ketogenne.

  1. Kontrola poziomu cukru we krwi i cholesterolu

Mówi się, że olej kokosowy lepiej obniża ciśnienie krwi niż olej roślinny. Spożywanie tłuszczów wielonienasyconych, takich jak omega-6, powoduje zwężenie naczyń. Jednak omega -3 w oleju kokosowym nie mają takiego samego efektu. W rzeczywistości rozszerzają naczynia krwionośne i łagodzą stany zapalne tętnic.

Cholesterol dzieli się na 2 rodzaje: „dobry”, „zły”. Udowodniono, że im więcej orzechów kokosowych jesz w swojej diecie, tym wyższy jest poziom cholesterolu HDL – „zdrowej” wersji związanej z mniejszą częstością występowania udarów. Na przykład badanie z 2015 roku wykazało, że osoby z chorobą niedokrwienną serca, które dodały do swojej diety olej kokosowy z pierwszego tłoczenia, straciły na wadze i ustabilizowały swój profil lipidowy. Inni zauważyli wzrost poziomu LDL, więc bezpośredni wpływ oleju kokosowego na lipidy we krwi i przyszłe zdarzenia sercowe jest nieznany.

W związku z tym musisz obserwować stosunek tych dwóch odmian cholesterolu

  1. Antystresowy

Naturalny olej kokosowy ma właściwości przeciwutleniające. W eksperymencie na gryzoniach okazało się, że zmniejsza stres spowodowany wysiłkiem fizycznym i przewlekłymi przeziębieniami. Uważa się, że olej kokosowy Extra Virgin jest pomocny w leczeniu niektórych rodzajów depresji.

  1. Przeciwzapalne

Potencjalne właściwości przeciwzapalne oleju kokosowego są nadal przedmiotem dyskusji w medycynie. Olej kokosowy może być pomocny w ochronie przed zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi.

  1. Choroba Alzheimera

Zasugerowano, że ketony mogą stanowić alternatywne źródło energii dla tych nieprawidłowo działających komórek mózgowych w celu zmniejszenia objawów choroby Alzheimera.

Aby nasze najbardziej zaawansowane narzędzie działało prawidłowo, wykorzystuje glukozę. Z biegiem czasu mózg pacjentów z tą chorobą traci zdolność wchłaniania cukru. Olej kokosowy wytwarza ketony powstające, gdy tłuszcz jest przekształcany w energię. Do skutecznego działania ketonów potrzeba więcej niż kilka łyżek oleju kokosowego.

  1. Mniej bólu przy skurczach

Naukowcy badają obecnie dietę ketogeniczną o niskiej zawartości węglowodanów i tłuszczów przeciwko różnym chorobom.

Najbardziej znanym zastosowaniem terapeutycznym specjalnego żywienia jest leczenie padaczki u dzieci.

Ta dieta radykalnie zmniejsza częstość napadów padaczkowych, nawet u osób, którym nie udało się zastosować kilku rodzajów leków.

Zrównoważone spożycie korzystnych składników prowadzi do znacznego stężenia ciał ketonowych we krwi.

Ponieważ MCT w oleju kokosowym są transportowane do wątroby i przekształcane w ciała ketonowe, pracownicy służby zdrowia mogą stosować zmodyfikowaną dietę ketonową, aby wywołać ketozę, aby pomóc Ci zachować zdrowie.

  1. Olej kokosowy do odchudzania.

Otyłość jest jedną z najpoważniejszych chorób dotykających współczesny świat zachodni.

Chociaż niektórzy ludzie myślą, że w tej chorobie chodzi tylko o to, ile kalorii ktoś zjada, ważne jest również źródło tych kalorii. Różne pokarmy wpływają na twoje ciało i hormony na różne sposoby.

Olej wspomaga odchudzanie zmniejszając uczucie głodu dzięki zawartości średniołańcuchowych trójglicerydów (MCT). MCT są stabilizowane inaczej niż trójglicerydy o długich łańcuchach (LCT) występujące w oliwach z oliwek i olejach z orzechów. MCT obejmują kwas kaprynowy, kaprylowy, kapronowy i laurynowy – chociaż toczy się dyskusja na temat włączenia tego ostatniego do tej kategorii.

W przeciwieństwie do LCT, 95% MCT jest szybko i bezpośrednio wchłaniane do krwioobiegu – szczególnie do żyły wrotnej wątroby – i wykorzystywane jako natychmiastowe paliwo.

 1. Olej kokosowy dla równowagi hormonalnej

Kwasy tłuszczowe pomagają hormonom dotrzeć tam, gdzie powinny, wspierając tworzenie, przetwarzanie i uwalnianie estrogenu i progesteronu, co prowadzi do równowagi hormonalnej. Dzięki zawartości kwasu laurynowego produkt ten może wspomagać utrzymanie poziomu hormonów, korzystnie wpływać na poziom estrogenów w okresie menopauzy, podnosić poziom testosteronu oraz poprawiać funkcje seksualne.

Składniki odżywcze oleju kokosowego

1 łyżka oleju kokosowego zawiera:

 • 121 kalorii

 • 0 g białka

 • 13,5 g tłuszczu, w tym 11,2 g nasyconych

 • węglowodany 0 g

 • włókno 0 g

 • 0 miligramów (mg) cholesterolu

Profil kwasów tłuszczowych oleju kokosowego

<dział> <ciało> </ciało>

Zwykłe kwasy

Współczynnik

Procent

Nylon

6: 0

0,2-0,5

Kaprylowy

8: 0

5,4-9,5

Kaprinova

10: 0

4,5-9,7

Lauryk

12:0

44,1-51

Mirystyczny

14:0

13,1-18,5

Palmitynowy

16:0

7,5-10,5

Stearynowy

18:0

1,0-3,2

Arachidon

20:0

0,2-1,5

oleinowy

18:1n-9

5,0-8,2

Linolowy

18:2n-6

1,0-2,6

Gdzie kupić olej kokosowy?

W naszym sklepie internetowym znajdziesz odpowiedni produkt.

<dział> <ciało> </ciało>

OLEJ KOKOSOWY, OLEJ KOKOSOWY, FORMUŁY W SŁOIKACH, ORGANICZNE, 473g

OLEJ KOKOSOWY, OLEJ KOKOSOWY, JARROW FORMUŁY, ORGANICZNE, 473 g

OLEJ KOKOSOWY, OLEJ KOKOSOWY, FORMUŁY W JARROW, ORGANICZNE, 946 G

OLEJ KOKOSOWY, OLEJ KOKOSOWY, JARROW FORMUŁY, ORGANICZNE, 946 g

<img alt="OLEJ KOKOSOWY, NATURALNY SPOSÓB, ORGANICZNY, 448g" src="https://blog.biotusnew.pl/media/ wysiwyg=" title="OLEJ KOKOSOWY, ZDROWEGO POCHODZENIA, ORGANICZNY, 1530 G">

OLEJ KOKOSOWY, OLEJ KOKOSOWY, ZDROWY ORIGINS ORGANIC 1530 G

OLEJ KOKOSOWY, OLEJ KOKOSOWY, NOW FOODS, ORGANICZNY, 1000 MG, 120 KAPSUŁEK

OLEJ KOKOSOWY, OLEJ KOKOSOWY, NOW FOODS, ORGANICZNY, 1000 MG, 120 KAPSUŁEKJak wybrać olej kokosowy?

Wszyscy znamy oliwy z oliwek „virgin” i „extra virgin”. Generalną zasadą wśród producentów jest to, że naturalny olej kokosowy jest produkowany bez dodatkowej chemii i rafinacji. Nie ma jasnej definicji, dlaczego „extra virgin”.

Nie wszystkie oleje kokosowe są takie same, a skutki zdrowotne mogą się różnić w zależności od rodzaju: rafinowany, bielony i dezodoryzowany (RBD). Etykieta ta wskazuje stopień przetworzenia w procesie produkcji oliwy. Podczas gdy w RBD stosowane są chemikalia, proces ten zachowuje korzystne kwasy tłuszczowe. Mniej przetworzona żywność jest lepsza dla zdrowia.

Dawkowanie

Zalecane jest dzienne spożycie 2-3 łyżek stołowych, ale nie należy ich przyjmować jako leku.

Szkodliwy olej kokosowy

zły olej kokosowy

Opis: Niewłaściwe użycie ma szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi i pociąga za sobą negatywne konsekwencje.

 1. Zły cholesterol

Olej kokosowy, dziewiczy i rafinowany, bogaty w tłuszcze nasycone, zwiększa poziom LDL (złego cholesterolu).

W związku z tym wzrasta ryzyko przyrostu masy ciała i różnych powikłań.

 1. Upośledza funkcję serca

Dla prawidłowego, wydajnego funkcjonowania serca zaleca się spożywanie większej ilości tłuszczów nienasyconych i mniejszej ilości tłuszczów nasyconych, których ponad 90% w oleju kokosowym prowadzi do problemów zdrowotnych. Choroby z tej kategorii to grupa chorób naczyń krwionośnych: udar, choroba reumatyczna serca, zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna.

 1. Ryzyko uszkodzenia wątroby

Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (MCFA) w oleju kokosowym są przekształcane w energię w wątrobie. Według niektórych ekspertów szybkość, z jaką te MCFA są dostarczane do wątroby, może powodować problemy.

Wątroba może być przeciążona i ostatecznie uszkodzona.

 1. alergia

Jeśli dana osoba jest wrażliwa na orzechy kokosowe, mogą wystąpić reakcje alergiczne: nudności, wysypka, egzema, pokrzywka, wymioty, a nawet trudności w oddychaniu. Do poważnych objawów należą kołatanie serca, obrzęk twarzy i zawroty głowy.

 1. Biegunka

Olej kokosowy zwalcza wewnętrzną infekcję bakteryjną, ale zniszczenie bakterii może prowadzić do określonej reakcji organizmu. Olej kokosowy najlepiej spożywać w niewielkich ilościach, aby uniknąć biegunki lub innych niepożądanych skutków ubocznych.

Jak zrobić olej kokosowy?

Supermarkety są zalane niezliczonymi odmianami i rodzajami olejów kuchennych. Proces tworzenia własnego pomocnika jest trochę pracochłonny, ale bardzo prosty.

 1. Usuń dojrzały miąższ z kokosa. Gdy tylko uzyskasz go ze wszystkich kokosów, zetrzyj go.

 2. Usuń mleko kokosowe, wyciskając je dłońmi w muślinową szmatkę i trzymając pod spodem miskę, aby zebrać płyn. Możesz dodać do niego trochę gorącej wody, aby ułatwić obsługę.

 3. Po ekstrakcji płynu przesiej go, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia.

 4. Umieść go w miedzianym naczyniu i podpal. Przygotuj w ciągu 2-3 godzin.

 5. Od czasu do czasu mieszaj, aż mleko zmieni kolor na brązowy. Uważaj, aby nie przepalić delikatnej tekstury.

 6. Gdy zobaczysz skoncentrowaną mieszaninę, zdejmij z ognia i pozwól ostygnąć. Schłodzone mleko skondensowane rozprowadzić w muślinie, wycisnąć olej, zebrać do miski.

To domowe cudo można przechowywać w słoiku, plastikowej butelce, szczelnym pojemniku przez rok lub 8 - 10 miesięcy. Najważniejsze, aby nie pozostawiać go na wolnym powietrzu, w przeciwnym razie straci swoje właściwości.

Jak i gdzie najlepiej przechowywać olej kokosowy?

Olej kokosowy ma długi okres przydatności do spożycia: około dwóch lat. Nie ma specjalnych wymagań dotyczących prawidłowego przechowywania. Musisz tylko przechowywać go w temperaturze pokojowej w szczelnym, idealnie hermetycznym pojemniku.

Właściwości oleju kokosowego na twarz

Korzyści z oleju kokosowego na twarz

Opis: Stosowany w wielu naturalnych produktach do twarzy

Rozważ dodanie tego składnika do rutynowej pielęgnacji skóry, aby złagodzić suchą skórę. Co otrzymujesz w zamian?

 1. Zwiększa nawilżenie. Pomaga wzmocnić warstwę bariery ochronnej skóry, blokując wilgoć.

 2. Zmniejsza stany zapalne. Działa przeciwzapalnie, korzystnie wpływa na podrażnioną, otartą skórę.

 3. Wymagany poziom kolagenu. Zawartość kwasu laurynowego w oleju kokosowym korzystnie wpływa na produkcję kolagenu. Przywraca skórze jędrność i elastyczność, pomagając wyeliminować powstawanie drobnych linii i zmarszczek.

 4. Rozjaśnia ciemne plamy. Według blogerów zajmujących się urodą, emolient może rozjaśnić skórę i pomóc zmniejszyć widoczność niechcianych wyprysków i nierównego kolorytu skóry. Sok z cytryny może wzmocnić ten efekt.

Jak używać oleju kokosowego do twarzy?

 1. Środek do demakijażu. Nakładaj na powieki, aby usunąć tusz do rzęs jako dodatkowy bonus. Rzęsy uzyskują efekt nawilżenia.

 2. Krem do opalania. Zapewnia pewną ochronę przed słońcem. Jeśli planujesz przebywać na świeżym powietrzu przez dłuższy czas, zalecany jest wyższy filtr SPF 4, który absorbuje i odbija promienie słoneczne.

 3. Balsam do ust. Dzięki swojej soczystości ten pielęgnujący produkt o kumulacyjnym działaniu nadaje objętości, wyrównuje kontur. Poza tym jest pyszne!

 4. Wyrazistość twarzy. Dodaj sobie energii, nakładając odrobinę tego produktu na kości policzkowe (na makijaż).

 5. Krem pod oczy. Nałóż niewielką ilość pożywienia wokół oczu. Pozwól mu się wchłonąć podczas snu.

 6. Pasta do zębów. Zrób naturalną pastę do zębów, łącząc równe części sody oczyszczonej. Olejkowa mięta dla smaku będzie plusem.

Olej kokosowy do włosów

olej kokosowy do włosów

Opis: Naturalny sposób na dłuższe, grubsze i szybsze porosty włosów

Jak przyspieszyć wzrost włosów w domu? Utrzymywanie skóry głowy w idealnym stanie może sprawić, że włosy będą wyglądać, jakby rosły szybciej.

Badanie laboratoryjne wykazało, że olej kokosowy pomógł pozbyć się niektórych rodzajów infekcji grzybiczych, łupieżu i innych grzybów. Inny przegląd w Indiach wykazał, że cudowny olejek może zmniejszyć utratę białka we włosach, zapobiegać suchości i łamliwości. Nałożenie na wilgotne włosy przed suszeniem lub obróbką termiczną może chronić włosy przed wodą i wysoką temperaturą.

Aby głęboko odżywić pasemka, nałóż na włosy kilka łyżek oleju kokosowego i przykryj czepkiem, pozostawiając miksturę na kilka godzin.

Sposoby wykorzystania oleju kokosowego w kuchni

olej kokosowy w kuchni

Opis: Pyszna alternatywa dla niezdrowych słodyczy

 1. Na oleju kokosowym możesz dusić lub smażyć wołowinę, ryby, kurczaka, jajka czy warzywa

 2. Polecany jako zamiennik jajek w wypiekach.

 3. Możesz dodawać do kawy lub herbaty z umiarem (nie więcej niż łyżeczka). Jaki pyszny i zdrowy dodatek. Użytkownicy czasami kupują kapsułki w aptece, sklepie ze zdrową żywnością lub w internecie.

 4. Spróbuj dodać do posiłku lub koktajlu, aby zyskać energię i dobre samopoczucie na cały dzień

 5. Domowe paliwo energetyczne to zdrowa, energetyzująca przekąska dla dzieci.

 6. Wymieszaj łyżkę stołową z nasionami chia, miodem i spożyj 30 minut przed treningiem.Inne zastosowania oleju kokosowego

kokosowe masło do ciała

Opis: Przyjazny keto produkt dla idealnej sylwetki

 • Krem pierwszej pomocy. Chroni przed zadrapaniami i przecięciami, wystarczy nałożyć cienką warstwę tego produktu.

 • Leczyć atopowe zapalenie skóry. Pierwotny olej kokosowy wykazuje owocne działanie w zapobiegawczym leczeniu infekcji skóry.

 • Do golenia. Niedroga alternatywa dla komercyjnych kremów do golenia, magiczne pożywienie, które można nakładać bezpośrednio na nogi i pachy.

 • Wyprysk. Właściwości przeciwzapalne mogą złagodzić zaostrzenie egzemy.

 • Trądzik niemowlęcy. Niektóre matki uważają, że olej kokosowy może pomóc w przypadku suchej skóry spowodowanej trądzikiem. Podczas gdy wysypka zwykle ustępuje samoistnie, ten produkt w naturalny sposób nawilża delikatną skórę dziecka.

 • Leczenie pięty. Dodaj olej kokosowy do domowej maści i nałóż na suche, spierzchnięte stopy. Przecięta lub popękana skóra pozwala zarazkom, które powodują infekcję, dostać się do organizmu. Zastosowanie takiego balsamu może „przywrócić naturalną barierę przeciwdrobnoustrojową i kwasową”.

 • Peeling do ciała. Wymieszaj razem 1⁄2 szklanki zmiękczonego oleju kokosowego i 1⁄2 szklanki fusów z kawy. Wlej do małego pojemnika, zamroź, a następnie przechowuj w lodówce między kojącymi zabiegami.

 • Użądlenia pszczół. Trochę oleju kokosowego po usunięciu żądła i stanu zapalnego tak jak było.

 • Odżywia suche skórki. Wcieranie w skórki i skórę wokół paznokci może dostarczyć niezbędnego nawilżenia pomijanej części ciała.

 • Środek na wszy: Rozpocznij tę całkowicie naturalną kurację od płukania octem jabłkowym. Po wyschnięciu nałóż olej kokosowy na całą głowę i pozostaw na 12-24 godzin. Rozczesz włosy delikatnym grzebieniem, a następnie umyj szamponem.

 • Dezodorant. Stwórz swój własny naturalny dezodorant. Wymieszaj olej kokosowy ze sproszkowanym marantą, skrobią kukurydzianą, sodą oczyszczoną i substancjami zapachowymi, aby wyeliminować nieświeży oddech.

Olej kokosowy dla zwierząt domowych

Nie tylko ludzie mogą skorzystać z nawilżających właściwości oleju kokosowego. Psy, koty i inne zwierzęta potrzebują odżywienia skóry. Oto kilka sposobów wykorzystania kokosa do puszystych:

 • Walka z pchłami. Co kilka tygodni szczotkuj sierść olejem kokosowym, a następnie owiń zwierzę swetrem.

 • Wspomaga trawienie. Dodaj do karmy swojego zwierzaka codziennie (w zależności od wagi).

Zanim użyjesz oleju kokosowego u swojego zwierzaka, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Pytania i odpowiedzi

Proszę powiedzieć, czy są przeciwwskazania dla matek karmiących?

Tak. Matki karmiące piersią mogą przyjmować kilka łyżek stołowych dziennie (i witaminy D), aby zwiększyć produkcję mleka i składników odżywczych.

Czy istnieje różnica między olejami rafinowanymi i nierafinowanymi i który jest lepszy?

Tak, istnieje. Rafinowany olej kokosowy przetwarzany jest metodą „mielenia na sucho”. Najpierw orzechy piecze się do wyschnięcia. Kiedy proces wybielania przechodzi, pomaga zabić wszelkie zarazki, cząsteczki lub owady.

Surowy olej kokosowy, określany również jako „naturalny”, pozyskiwany jest z mielenia na mokro. Nierafinowany zachowuje większość naturalnych wartości odżywczych kokosa.

Co jest lepsze do gotowania zdrowej żywności: olej kokosowy czy oliwa z oliwek?

Łyżka stołowa tego pierwszego zawiera około sześć razy więcej tłuszczów nasyconych, czyli blisko dziennego limitu 13 gramów.

Dlatego pod względem zdrowotnym lepiej gotować na oliwie z oliwek.

FAQ - Części żywności:

Подскажите пожалуйста есть противопоказания для кормящих мам?

Да. Кормящим мамам можно принимать пару столовых ложек в день ( и витамин D ), чтобы увеличить количество молока и питательных веществ.

Есть разница между рафинированным и нерафинированным маслами, и какое лучше?

Да, есть. Рафинированное кокосовое масло обработано методом «сухого помола». Сначала орехи выпекают до сухого состояния. Когда проходит процесс отбеливания, это помогает убивать любые микробы, удаляет частицы или насекомых.

Неочищенное кокосовое масло, также называемое «натуральным», экстрагируется из мокрого измельчение. Нерафинированное сохраняет большую часть природной питательной ценности кокоса.

Что лучше для приготовления полезной пищи: кокосовое или оливковое масло?

Столовая ложка первого содержит примерно в шесть раз больше насыщенного жира, что почти соответствует дневному пределу в 13 грамм.

Поэтому с точки зрения воздействия на здоровье, лучше готовить с оливковым маслом.

Zawartość
 • Właściwości oleju kokosowego
 • Składniki odżywcze oleju kokosowego
 • Gdzie kupić olej kokosowy?
 • Jak wybrać olej kokosowy?
 • Dawkowanie
 • Szkodliwy olej kokosowy
 • Jak zrobić olej kokosowy?
 • Jak i gdzie najlepiej przechowywać olej kokosowy?
 • Właściwości oleju kokosowego na twarz
 • Jak używać oleju kokosowego do twarzy?
 • Olej kokosowy do włosów
 • Sposoby wykorzystania oleju kokosowego w kuchni
 • Inne zastosowania oleju kokosowego
 • Olej kokosowy dla zwierząt domowych
 • Pytania i odpowiedzi
Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.