Facebook Pixel

Kolagen: Budowanie dobrego zdrowia

Kolagen: Budowanie dobrego zdrowia

Kolagen − jest głównym budulcem tkanki łącznej i głównym rodzajem białka w ludzkim ciele. Odpowiada za siłę i elastyczność tkanki łącznej, czyniąc ją bardziej elastyczną i mniej podatną na obciążenia fizyczne. Kolagen stanowi ⅓ wszystkich białek w organizmie, dlatego ważne jest, aby dana osoba utrzymała jego dzienne spożycie.

 

Funkcje kolagenu

 

Ten element jest niezbędny do pełnego działania wszystkich procesów w ciele , a jej brak może powodować różne choroby. Kolagen odpowiada za następujące funkcje:

 

 • łączy komórki razem, tworząc rusztowanie dla całego organizmu. Jest podstawą dla tkanki łącznej;

 • zapobiega uszkodzeniom i pękaniu tkanek podczas wysiłku fizycznego. Kolagen odpowiada za siłę mięśni, więzadeł, kości i ścięgien;

 • wpływa na stan Skóra. Zapewnia gładkość i elastyczność skóry, zapobiega przedwczesnemu pojawianiu się zmarszczek;

 • w symbiozie z kwasem hialuronowym utrzymuje wilgoć.Jak to przyjmować

Większość kolagenu dostaje się do organizmu przez: chrząstki, skórę i kości, bulion mięsny, pakowaną żelatynę , marmolada i galaretka. Istnieją również kompleksy suplementów kolagenowych, które uzupełniają dzienną ilość tego pierwiastka dla organizmu.

Istnieją dwa rodzaje suplementów kolagenowych: typ I i III , suplementy typu II. Pierwsza grupa jest niezbędna do wzmocnienia stawów, więzadeł, kości oraz poprawy skóry i włosów. Drugi − przeznaczony do chrząstki stawowej i często występuje w połączeniu z kwasem hialuronowym, glukozaminą i chondroityną.

Każdy rodzaj suplementu należy przyjmować osobno. W przeciwnym razie, podczas mieszania kolagenu ze wszystkich trzech grup, organizm, po rozbiciu pierwiastka na aminokwasy, nie rozumie, do jakich celów należy stosować substancję.

 • I i III rodzaj dodatków. Pij na pusty żołądek 1 godzinę przed posiłkiem lub 1 godzinę po. Czas można dostosować w zależności od szybkości wchłaniania suplementu, która zależy od jego formy uwalniania: płyn, proszek, kapsułki, tabletki;

 • II rodzaj dodatków. Kolagen tego typu nie jest tak wymagający w użyciu, dlatego może być stosowany razem z innymi suplementami diety podczas posiłków.

Ważnym warunkiem przy stosowaniu wszelkiego rodzaju suplementów stała się niezbędna norma witaminy C w organizmie, w przeciwnym razie − Kolagen nie jest wchłaniany.

Formy stosowania suplementów kolagenowych

B jaki rodzaj kolagenu wziąć, każdy decyduje indywidualnie. Główne formy suplementów kolagenowych to:

 • postać płynna. Łatwo przyswajalny przez organizm. Takie dodatki muszą być przechowywane w lodówce;

 • proszek. Druga najlepiej przyswajalna forma kolagenu. Należy mieszać z wodą lub sokiem;

 • kapsułki. Mają wszystkie zalety postaci proszkowej i płynnej, ale trawią się dłużej;

 • tabletki . Ten rodzaj suplementu jest wygodny w przechowywaniu i dozowaniu. Ale jeśli proszek kolagenowy zostanie natychmiast wchłonięty, tabletka potrzebuje 20-30 minut, aby rozpuścić się w żołądku. Należy przyjmować kilka razy dziennie.

 

Normalne spożycie kolagenu

 

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest przyjmowanie 2-3 gramów kolagenu dziennie. Jeśli do uprawiania sportu potrzebne są suplementy, należy zwiększyć dawkę do 5-6 gramów.

 

W przypadku kontuzji lub problemów z mięśniami tkanki, skręcone stawy, naderwane ścięgna, dawkę kolagenu należy zwiększyć do 10 gram. Organizm będzie w stanie najskuteczniej zregenerować się, jeśli suplement będzie przyjmowany na kursach. Z reguły zaleca się naprzemienne przyjmowanie suplementów z użyciem żelatyny.
Zawartość
 • Funkcje kolagenu
 • Jak to przyjmować
 • Normalne spożycie kolagenu
Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.