Jak sprawić, by Twój sen był zdrowy?

Jak sprawić, by Twój sen był zdrowy?

Sen jest integralną częścią naszego zdrowia, a dobry 8-godzinny sen jest kluczem do udanego dnia. W końcu zły sen negatywnie wpływa na ciało i zdrowie: niewydolność hormonalna, przyrost masy ciała lub odwrotnie, utrata masy ciała, upośledzenie funkcji mózgu, zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Specjaliści nazywają 8 godzin zdrowego snu. Brak snu, a także zbyt długi sen, są szkodliwe dla ogólnego stanu zdrowia człowieka.

Aby zapewnić, że sen jest zdrowy, bez budzenia się w nocy i czujesz się dobrze wypoczęty, musisz przestrzegać następujących zasad:

1. Wyeliminuj źródła światła przed snem

Uważa się, że najlepszy czas na pójście spać jest przed 23:00. Aby organizm mógł łatwo zasnąć, należy wyeliminować wszystkie źródła światła, które uniemożliwiają mu zapadnięcie w głęboki sen:

- kup ciemne zaciemnienie zasłony lub rolety w oknach, które nie przepuszczają światła ulicznego.

- kup opaskę na oczy do spania. Z jego pomocą żadne światło nie będzie w stanie dostać się do twojego pola widzenia, ale konieczne jest, aby było dobrze dopasowane, nie powodowało dyskomfortu i nie przepuszczało światła.

-przestaw łóżko z dala od okna, jeśli światła uliczne zakłócają sen.

2. Wyeliminuj kawę wieczorem

Obecnie 70% populacji pije kawę codziennie i około 2-3 filiżanek dziennie. Tak, kofeina normalizuje wiele funkcji w organizmie, likwiduje zmęczenie, podnosi poziom hemoglobiny, ciśnienie krwi, ale w dużych dawkach kofeina przyniesie tylko szkody -przyspieszone tętno, czuwanie, które spożywane wieczorem negatywnie wpływają na sen.

Kawa stymuluje układ nerwowy i dodaje energii, co zaburza produkcję melatoniny i zdrowy sen.

Pijąc kawę przed snem, substancja będzie nadal znajdować się we krwi przez około 3 godziny, dlatego nie zaleca się jej spożywania osobom, które mają problemy ze snem. Duże dawki kofeiny pogarszają jakość snu i czynność serca.

3. Przestań chodzić spać w ciągu dnia

Od najmłodszych lat uczono nas i zmuszano do spania w ciągu dnia. Nie podobało nam się to, byliśmy kapryśni i zdenerwowani, ale i tak zasnęliśmy. Teraz spanie w ciągu dnia stało się dla nas kosztowną przyjemnością, są prace, dzieci i inne zmartwienia, które nam na to nie pozwalają.

Za dorosły sen w ciągu dnia nie przynosi już takich korzyści jak w dzieciństwie. Krótki sen, drzemki w ciągu dnia negatywnie wpływają na sen w nocy:

– wybija wewnętrzny zegar snu. Kiedy jesteś przyzwyczajony do pójścia spać o tej samej porze, sen w ciągu dnia zapobiegnie zasypianiu w nocy.

-po śnie w ciągu dnia jest stanem letargicznym i sennym.

Ale ci, którzy są przyzwyczajeni do pogłębiania snu w ciągu dnia, nie odczuwają żadnych zakłóceń w nocy.

4. Spróbuj zasnąć i obudzić się w tym samym czasie

Twoje ciało pracuje już w określonym rytmie, który wypracował sobie od dawna.

Nieregularny sen może zmienić rytm dobowy i poziom melatoniny, czyli czynniki, które sygnalizują, że Twoje ciało jest gotowe do snu.

Późne zasypianie, podobnie jak nieregularny sen, szkodzi ogólnemu stanowi, zakłóca inne procesy życiowe, powoduje zmęczenie i ospałość.

Aby regulować sen Spróbuj iść spać i obudzić się w tym samym czasie. Dzięki temu nie tylko znormalizujesz swój sen, ale także uczynisz z niego nawyk, który pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie.

 

5. Weź melatoniny

Melatonina jest kluczowym hormonem, który promuje relaksację i zdrowy sen. Suplement jest doskonałym narzędziem do poprawy i utrzymania snu, co również eliminuje bezsenność.

Melatonina nie uzależnia i często używam jej podczas podróży, kiedy tego potrzebuję aby przyzwyczaić się do nowej strefy czasowej.

Dla tych, którzy mają problemy ze snem, organizm nie jest w stanie wyprodukować tego hormonu, zaleca się użyj suplementu.

Oprócz melatoniny istnieje wiele innych środków, które mogą poprawić sen: miłorząb dwuklapowy, glicyna, korzeń kozłka, magnez, lawenda i teanina. Te naturalne środki pomogą poprawić sen, uczynić go silnym i wrażliwym.

6. Porzuć alkohol

Po wypiciu alkoholu wiele osób chrapie w nocy lub nie może spać przez dłuższy czas. Wynika to z faktu, że napoje alkoholowe hamują oddychanie i  mogą prowadzić do jego zatrzymania.

Ponadto napoje alkoholowe negatywnie wpływają na produkcję snu hormon - melatonina, a także po pewnym czasie w organizmie uruchamiane są procesy, które zaczynają usuwać alkohol przez nerki i pęcherz moczowy. Dlatego będziesz musiał kilka razy biec do toalety, co zakłóci Twój sen i uniemożliwi szybkie zasypianie.

 

7. Zaaranżuj miejsce do spania

Dostosuj temperaturę w pomieszczeniu, w którym śpisz, przewietrz pomieszczenie przed pójściem spać, aby podczas snu oddychać świeżym, dyskretnym powietrzem .

Jeśli temperatura w pomieszczeniu jest zbyt wysoka, może to znacząco wpłynąć na sen, ponieważ świeże powietrze nie dostanie się do płuc i będzie trudno je zasnąć.

Niewygodne poduszki z pierza lub garbaty materac mogą zakłócać sen, dlatego warto kupić wygodny materac, poduszki i pościel.

Regularnie zmieniaj poszewki na poduszki, kołdrę i prześcieradła, aby Twoje ciało było stale narażone na czyste i przyjemne materiały.

Jeśli wybierzesz odpowiednie akcesoria do pościeli, możesz sprawić, że Twoje miejsce będzie wygodne i przyjemne, zapewniając zdrowy i zdrowy sen.

8. Nie jedz i nie pij dużej ilości płynów w nocy

Zaleca się jeść nie później niż 2-3 godziny przed snem. W takim przypadku twoje ciało będzie miało czas na strawienie jedzenia, które jesz na obiad, zanim zaśniesz. Ponieważ przy późnej kolacji twoje jedzenie zostanie strawione w nocy, co doprowadzi cię do dyskomfortu podczas zasypiania, pogarszając jakość snu i czas jego trwania. Może również prowadzić do przybierania na wadze.

Picie dużych ilości płynów przed snem jest szkodliwe, ponieważ pęcherz obudzi Cię na czas, by zapaść w głęboki sen, co jeszcze bardziej zakłóci produkcję hormon snu. Zaleca się picie płynu 1-2 godziny przed snem.

9. Weź relaksującą kąpiel

Relaksująca kąpiel lub prysznic to kolejny skuteczny sposób na poprawę snu, zwłaszcza w przypadku snu kontrastowego.

Weź kąpiel pełną ciepłej wody i dodaj sól morska lub zapal świecę zapachową za pomocą olejek eteryczny pomaga się zrelaksować, a sól pomaga w detoksykacji organizmu i złuszczaniu martwego naskórka. W takiej łazience warto przebywać nie dłużej niż 30 minut, po czym zanurzasz się pod ciepłym kocem i masz zagwarantowany zdrowy i głęboki sen. Niektórzy zalecają kąpiele stóp, ponieważ istnieją zakończenia nerwowe, które wysyłają sygnał do mózgu, pomagając uspokoić układ nerwowy.

Warto powiedzieć, że sen naprawdę odgrywa ważną rolę w życia, a jego niedobór negatywnie wpływa na nasze zdrowie, zwiększa ryzyko różnych chorób. Rezygnacja ze złych nawyków i przestrzeganie dobrych zasad nie sprawi, że będziesz czekać, a mianowicie poczujesz się pełen siły i energii, a nawet poprawisz swoje zdrowie.

Artykuł został napisany przez Pisarz pracowników Biotus . 

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.