Olej lniany: korzyści dla organizmu

Olej lniany: korzyści dla organizmu

Teraz niewiele osób wie o odmianach olejów roślinnych, ponieważ kiedyś nasze matki i babcie znały tylko masło i olej słonecznikowy.
Po długim czasie odkryto nowe rodzaje olejów, takie jak: oliwkowy, sezamowy, palmowy, lniany i wiele innych.

Wiele osób interesowało się olejem lnianym, jego dobroczynnymi właściwościami i wpływem na organizm.

Olej lniany to jeden z najbardziej użytecznych olejów roślinnych dla całego ciało i ciało. Jest bogaty w witaminy, nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe, mikro i makroelementy oraz inne przydatne substancje. Olej lniany to popularny produkt do prowadzenia zdrowego stylu życia, w kosmetologii, leczeniu chorób i odchudzaniu.

Badania  naukowców dowiodły, że olej lniany jest 2 razy zdrowszy niż olej rybny pod względem zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Olej przygotowywany jest z nasion lnu metodą tłoczenia na zimno, dzięki czemu zachowuje wszystkie właściwości lecznicze. Następnie jest oczyszczany i doprowadzany do odpowiedniego jasnożółtego koloru.

Właściwości użyteczne

Z uwagi na to, że olej lniany zawiera substancje takie jak:

 • witamina E span>

 • Omega-3, Omega-6, Omega-9

 • kwas stearynowy i palmitynowy

 • fosfor

 • wapń

 • cynk,

jest to wystarczająco przydatne, aby wyeliminować różne zdarzenia, które mogą zaszkodzić zdrowiu. 1. Olej lniany pomaga w leczeniu miażdżycy, czyli zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych (zawał serca, udar).

 2. Substancje zawarte w olejku poprawiają pamięć, koncentrację, regulują poziom hormonów we krwi, zapobiegają pojawienie się cukrzycy poprzez obniżenie poziomu glukozy we krwi, zwiększenie odporności, działanie przeciwzapalne i poprawę metabolizmu.

 3. Kolejną zaletą oleju lnianego jest ochrona przed chorobą Alzheimera.  

 4. Lekarze zalecają również stosowanie go w chorobach układu nerwowego, stwardnieniu rozsianym, cukrzycy i Choroba Parkinsona.  

 5. Olej lniany jest bardzo przydatny dla tych, którzy dobrze się odżywiają lub chcą schudnąć. W końcu jest lekkostrawny, zastępuje część tłuszczu w organizmie. Polecany jest również wegetarianom, którzy odmawiają jedzenia ryb. Dietetycy zalecają stosowanie go na pusty żołądek i przed snem, ponieważ w tym czasie będzie on przydatny i skuteczny dla organizmu, który chce schudnąć.

 6. Korzyści kosmetyczne - ze względu na skład olej lniany, jest również aktywnie wykorzystywany w kosmetyce służy do usuwania trądziku, wysypki, leczenia oparzeń słonecznych i innych przebarwień skóry. Olejek przyspiesza i stymuluje wzrost paznokci i włosów, zmniejsza ich rozwarstwianie i łamliwość.

 7. Tłuszcze i kwasy zawarte w tym oleju koją skórę, łagodzą stany zapalne w stanach takich jak łuszczyca i wyprysk. Nawilża skórę, likwiduje wysypki i zaczerwienienia, a także usuwa martwy naskórek.

Warto zauważyć, że ma szereg przeciwwskazań. Nie jest zalecany dla osób z chorobami dróg żółciowych, przyjmujących antybiotyki i leki przeciwdepresyjne, osób z chorobami narządów płciowych, matek w ciąży i karmiących oraz dzieci poniżej trzeciego roku życia.

Olej lniany zawiera wiele pozytywnych i korzystnych właściwości, ale ma również negatywny wpływ. Dlatego przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem, aby przepisać indywidualny przebieg leczenia.

Artykuł został napisany przez pisarza zespołu Biotus . 

 

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.