Facebook Pixel

Olej rybny czy Omega-3?

Olej rybny czy Omega-3?

Często przy wyborze suplementów diety mamy problem z wyborem pomiędzy olejem rybim a kompleksem Omega-3?

Aby nie popełnić błędu i dokonać właściwego wyboru, musisz zrozumieć różnicę pomiędzy prezentowanymi odżywkami. Dopiero po tym, jak lekarz osobiście przepisał ci konkretną odżywkę, powinieneś przestrzegać wszystkich wskazówek dotyczących jej stosowania.

Olej rybi to suplement diety, który najczęściej wytwarzany jest z oleju z wątroby dorsza. Zawiera dość duże spektrum kwasów tłuszczowych, a mianowicie: omega-9, omega-3, omega-6 oraz nasycone kwasy tłuszczowe. Olej rybi zawiera również pewną ilość witamin A i D, które przyczyniają się do zapobiegania krzywicy.

Zakres stosowania oleju z ryb jest bardzo szeroki. To przede wszystkim „wsparcie” z niezrównoważonym odżywianiem, niedożywieniem, chorobami skóry, włosów, wzroku, układu nerwowego i kostnego. Jeśli jednak konkretnie poszukujesz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, to możesz napotkać problem nie uzyskania pożądanego efektu terapeutycznego, ponieważ ich stężenie może być niskie. Należy zauważyć, że olej rybny ekstrahowany z ryb hodowlanych zawiera znacznie mniej kwasów tłuszczowych omega-3.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 są całkowicie niezbędne. Mają właściwości przeciwzapalne w powstających procesach o różnej etiologii. Lekarze często przepisują je na dyslipidemię, aby zapobiec wystąpieniu miażdżycy, zawału serca i innych chorób sercowo-naczyniowych. Skoncentrowane kwasy omega-3 pozyskiwane są zwykle z części mięśniowej ryb. Umożliwia to osiągnięcie maksymalnego stężenia przy minimalnych ilościach innych kompleksów kwasów tłuszczowych. Tłuste ryby głębinowe, takie jak makrela lub sardynki, są idealnym źródłem.

Dlatego ważne jest, aby zrozumieć cel suplementacji. Albo koncentrujesz się na uzyskaniu tylko wysokiego stężenia wielonienasyconych kwasów omega-3 (EPA, DHA), albo nadal musisz wchłonąć wszystkie inne składniki oleju rybiego.

Warto zauważyć, że zalecana dawka kwasów tłuszczowych omega-3 dla zdrowych ludzi to co najmniej 1,1 - 1,4 g dziennie: z czego 1,1 g kwasu linolenowego i 0,3-0,4 g kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA).

W specjalnie polecanych kompleksach medycznych dawki tych dodatków będą kilkukrotnie wyższe.

Artykuł napisany przez pisarza zespołu Biotus. 

 

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.