Facebook Pixel

Czy kozieradka może zwiększyć poziom testosteronu?

Czy kozieradka może zwiększyć poziom testosteronu?

Co to jest kozieradka?

Kozieradka to jednoroczna roślina pochodząca z Indii i Afryki Północnej. Obecnie jest uprawiana i wykorzystywana do celów leczniczych na całym świecie.

Nasiona, liście i inne części rośliny są wykorzystywane w suplementach diety, proszkach, tonikach i herbatach.  ; Jest to również popularny składnik kuchni indyjskiej.

W historii kozieradka była używana jako naturalny środek na wiele dolegliwości.

Kozieradka była podawana kobietom w ciąży w celu łagodzenia bólów porodowych w starożytnym Rzymie, a także była stosowana w leczeniu obrzęków nóg w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Liście i nasiona kozieradki mają właściwości złożony smak określany jako orzechowy, słodki i lekko gorzki. Roślina kozieradki zawiera wiele silnych związków, które uważa się za odpowiedzialne za wiele właściwości leczniczych rośliny.

Na przykład nasiona są bogate w saponiny i kumaryny, chemikalia potrzebne do obniżyć poziom cukru we krwi i cholesterolu we krwi. Nasiona są bogate w silne związki i są zwykle wytwarzane w postaci skoncentrowanych ekstraktów lub proszków.

Czy kozieradka może pomóc zwiększyć poziom testosteronu?

span>Suplementy z kozieradki są często stosowane przez osoby poszukujące naturalnego sposobu na zwiększenie poziomu testosteronu.

Testosteron jest hormonem płciowym u mężczyzn i kobiet, który wpływa na funkcje seksualne, poziom energii, funkcje poznawcze, zdrowie kości, nastrój i inne.

Poziom testosteronu spada wraz z wiekiem, a także z chorobami takimi jak otyłość i cukrzyca.

Według naukowców nawet 40% mężczyzn powyżej 45 roku życia cierpi na niski poziom testosteronu (hipogonadyzm). Ten stan jest zwykle leczony terapią hormonalną. Niektórzy pacjenci szukają naturalnych alternatyw dla leków.

Co mówi badanie?

Kozieradka została naukowo zbadana i udowodnione przez naukowców, że przyjmowanie suplementów trawiennych z kozieradki zwiększa poziom testosteronu. Zawiera związki zwane saponinami furostanolu, które zwiększają produkcję testosteronu, a tym samym libido.

Bieżące badania potwierdziły jedynie, że przyjmowanie 500 mg kozieradki dziennie zwiększa poziom testosteronu, liczbę plemników i znacznie poprawia aktywność seksualna. Uczestnicy doświadczyli wzrostu nastroju, energii i siły.

Mężczyźni w wieku 43-75 lat, którzy przyjmowali 600 mg ekstraktu z nasion kozieradki dziennie, doświadczyli wzrostu testosteronu i libido. Badania w tej dziedzinie są w toku.

Inne korzyści i zastosowania kozieradki

Oprócz potencjalnych korzyści dla osób z niski poziom testosteronu, kozieradka, poprawia również zdrowie całego organizmu:

Zwiększa produkcję mleka matki;

Zmniejsza poziom cukru we krwi;

Zmniejsza stan zapalny i łagodzi objawy astmy;

Obniża poziom cholesterolu;

Niszczy komórki rakowe. Ma działanie przeciwnowotworowe u pacjentów z rakiem piersi i limfy;

 Zdrowy sposób na zwiększenie poziomu testosteronu

Chociaż niektóre badania pokazują, że kozieradka może poprawić poziom testosteronu, istnieją bardziej przebadane sposoby, aby to zrobić.

Po pierwsze, niski poziom testosteronu może być oznaką choroby podstawowej, więc możesz przed samodzielnym rozpoczęciem leczenia należy skonsultować się z lekarzem.

Objawy niskiego poziomu testosteronu obejmują niski popęd płciowy, zmęczenie, depresję, obniżony nastrój, zaburzenia erekcji i inne.

Ale po zdiagnozowaniu niskiego poziomu testosteronu lekarz prowadzący musi zdecydować o najlepszym leczeniu w oparciu o indywidualne potrzeby pacjenta.

Istnieją wiele typowych sposobów na zwiększenie poziomu testosteronu, w tym:

Pozbądź się zbędnych kilogramów. Ponieważ mężczyźni z nadwagą mają zwykle niski poziom testosteronu.

Ćwicz, ponieważ ćwiczenia, zwłaszcza trening interwałowy o wysokiej intensywności, zwiększają niski poziom testosteronu u starszych mężczyzn.

Przestrzegaj prostych zasad zdrowej diety. Badania wykazały, że żywność bogata w białko, zdrowe tłuszcze, owoce i warzywa, przy jednoczesnym ograniczeniu rafinowanej żywności i cukru, zwiększa poziom testosteronu.

Stale monitoruj poziom cukru we krwi. Wysoki poziom cukru obniża poziom testosteronu. Jedz zdrową dietę, ćwicz i spalaj nadmiar tłuszczu, aby obniżyć poziom cukru we krwi.

Śpij dobrze. Badania pokazują, że brak snu obniża poziom testosteronu – nawet u młodych, zdrowych mężczyzn. Śpij co najmniej 7-9 godzin dziennie.

Rzuć palenie. Palacze mają niższy poziom testosteronu niż osoby niepalące.

Oprócz powyższych wskazówek, istnieją inne sposoby na naturalne zwiększenie testosteronu.

Na przykład preparaty witaminowe, mineralne i ziołowe, w tym witamina D, cynk i Ashwagandha, zwiększają poziom testosteronu.

Jednak skuteczność tych środków może być nie to samo dla wszystkich. Należy wziąć pod uwagę diagnozę, porcję, wiek. Porozmawiaj o nowych lekach z lekarzem.

Wnioski

Wiele osób stosuje suplementy z kozieradki w celu zwiększenia poziomu testosteronu, ale badania w tej dziedzinie trwają.

Jeśli uważasz, że masz schorzenie lub masz niski poziom testosteronu, skonsultuj się z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów.

Autor Gillian Kubala MS, RD 10 maja 2019

 

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.