Niezwykłe właściwości jagód goji

Niezwykłe właściwości jagód goji

Jagody Goji rosną na wiecznie zielonych krzewach w klimacie umiarkowanym Chin, Tybetu i Mongolii. Najczęściej w sklepach spotykamy je w postaci suszonych owoców. Używany w Chinach do celów medycznych. Szczególną cechą jest to, że świeżych jagód Goji nie należy dotykać gołymi rękami, ponieważ następuje wtedy proces utleniania i jagoda staje się czarna. Zbierane są przez rozdrabnianie na specjalnych dywanikach. Ponadto sok z jagód goji jest polecany ze względu na zawartość przeciwutleniaczy.
Jagody są bardzo bogate w witaminy, minerały i składniki odżywcze, zawierają wiele białek i 19 aminokwasów, z których 8 nie jest produkowanych przez organizm ludzki. Ponadto są bogatym źródłem żelaza (3 razy więcej niż w szpinaku), cynku, miedzi, fosforu i germanu, co ma udowodnione działanie przeciwnowotworowe. Ciekawe jest również to, że te jagody mają 50 razy więcej witaminy C niż pomarańcza, ale tylko w wersji świeżej. Ponadto jagody goji zawierają beta-karoten, kwasy tłuszczowe i jako jeden z pokarmów stymulują organizm do produkcji hormonu wzrostu.
Właściwości zdrowotne jagód goji
Goji ma stosowany w medycynie chińskiej od wieków, a obecnie niewiele jest badań potwierdzających skuteczność i bezpieczeństwo jego stosowania w postaci suplementów diety. Udowodniono jednak, że spożywanie samych jagód ma korzystny wpływ na wzrok człowieka. Jest doskonałym źródłem zeaksantyny – przeciwutleniacz, który może chronić oczy przed szkodliwym działaniem ostrego światła, takiego jak promieniowanie UV. Ten przeciwutleniacz jest wspomagany przez luteinę, która zapewnia lepszy komfort widzenia i zmniejsza ryzyko zaćmy, a także – związane z wiekiem – zwyrodnienie plamki żółtej. Jagody Goji są dobrym źródłem zeaksantyny, ale można ją również znaleźć w warzywach takich jak brokuły czy jarmuż. Te jagody wpływają również na nasz ogólny stan zdrowia. Sok owocowy Goji stał się w ostatnich latach bardzo popularnym napojem zdrowotnym. W Chinach wciąż powtarza się legenda o człowieku, który codziennie jadł jagody goji i żył 252 lata. Prawdopodobnie nie pożyjemy tak długo, ale mogą nam pomóc w niektórych aspektach medycznych. Wśród nich jest ochrona wątroby, poprawa funkcji seksualnych i zwiększona płodność. Następuje również poprawa stanu włosów i skóry, zwiększona odporność, poprawa krwi krążenie, a także skuteczne wspomaganie odchudzania. Badania nad jagodami goji wykazały, że mogą one skutecznie spowolnić wzrost komórek rakowych i obniżyć poziom cholesterolu.
Co jeszcze warto wiedzieć o jagodach goji?
Smak jagód goji można określić jako słodką, z lekko pikantną. Wygląda i smakuje jak rodzynki. Tradycyjnie chińska kultura używa ich na surowo, dodawanych do herbat i zup lub przerabianych na płynne ekstrakty. Warto też pamiętać, że do tej pory niewiele wiadomo na temat skutków ubocznych spożywania jagód goji. Wiadomo jednak, że spożycie w dużych ilościach może obniżać poziom cukru we krwi, zwiększać ryzyko krwawienia. Może również reagować z lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy oraz lekami stosowanymi w zakrzepicy i chorobach układu krążenia. Oczywiście, jak w przypadku każdego składnika, tak i w przypadku jagód goji trzeba znaleźć złoty środek. Nie należy ich przejadać, ale należy je włączyć do diety jako dodatek do jogurtu, herbaty, owoców, zup czy kompotu.

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.