Facebook Pixel

Witaminy i minerały w grzybach

Witaminy i minerały w grzybach

Kiedy zbliża się koniec roku, a przed nami długa jesień, ten okres kojarzy się nie tylko z początkiem roku szkolnego, ale także ze zbieraniem grzybów.
Pamiętam jak dawno byłem powiedziano (również w trakcie nauki), że grzyby -to tylko smak i nic więcej. Żyłem więc w przekonaniu, że grzyby są tylko nadzieniem do pierogów, a może zup, jako dodatkowe wzmocnienie smaku i aromatu. Jednak kiedy zacząłem studiować tabele witamin i minerałów, poszczególnych pokarmów i roślin, zauważyłem, że to, co do tej pory wiedziałem, nie odzwierciedla rzeczywistości. Czemu? Ponieważ w tych tabelach grzyby bardzo często były wskazywane jako dobre źródło wielu minerałów i aminokwasów. Bardzo mnie to zainteresowało...
Aminokwasy, węglowodany i tłuszcze
Cechą charakterystyczną grzybów jest wysoka zawartość wody, od 80 do 90%. Jednak sucha masa składa się głównie z białek. Dlatego czasami grzyby nazywane są „mięsem leśnym”. Białka zawierają prawie wszystkie aminokwasy, w tym te niezbędne, które nie mogą być syntetyzowane w organizmie i muszą być dostarczane z pożywieniem. Dzięki temu można przypisać grzyby do bardzo ważnych produktów spożywczych. Naukowcy spierają się, w jakim stopniu nasz organizm jest w stanie trawić białko grzybów. Według niektórych doniesień najwięcej białka zawierają borowiki i pieczarki. Warto też wiedzieć, że w młodych grzybach jest go więcej niż w starych.
Węglowodany w grzybach są lepiej przyswajalne niż roślinne. Jeśli mówimy o tłuszczach, to wbrew powszechnemu przekonaniu w grzybach jadalnych jest ich całkiem sporo, około 2-10%. Ich strawność jest wysoka i praktycznie nie różni się od strawności tłuszczów zwierzęcych.
Niewielka ilość kalorii zawartych w grzybach sprawia, że są one najbardziej „bezpieczne”; dla osób chcących schudnąć.
Witaminy i minerały
Grzyby zawierają wiele witamin - A, B1, B2, D, PP, C, ale tych ostatnich jest bardzo mało. Warto też dodać, że grzyby zawierają nie mniej witaminy B1 niż ziarna zbóż, a popularna kurka to nic pod tym względem nie ustępuje drożdżom piekarskim. Jeśli chodzi o zawartość witaminy PP, grzyby mają taką samą ilość jak w wątrobie i drożdże.
Grzyby zawierają dużo żelaza, potasu, fosforu, wapnia, sodu. Zawierają również pierwiastki śladowe - miedź, cynk, jod, mangan, w normalnych granicach dla roślin jadalnych i więcej w kapeluszach niż w łodydze.
Nasze popularne boczniaki zawierają kwas foliowy i BD-glukan, który ma działanie przeciwnowotworowe. Boczniaki można kupić w dużych sklepach i supermarketach.

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.