Jak w naszym organizmie optymalizowane są omega-3 i omega-6

Jak w naszym organizmie optymalizowane są omega-3 i omega-6

Wiele osób wie, że nasz organizm potrzebuje składników odżywczych, a jeśli ich nie otrzymujemy, staramy się spożywać więcej niektórych pokarmów bogatych w brakujące substancje.

Omega-6 i omega-3 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe, ale organizm nie posiada odpowiednich enzymów, które produkują te substancje, więc trzeba je pobierać z diety. A ze względu na niedobór omega-3 i omega-6 mogą pojawić się w nas różne choroby, ponieważ są to te kwasy tłuszczowe, które są niezbędne do normalnego funkcjonowania człowieka, odgrywają ważną rolę w procesach zapalnych i w krzepnięcia krwi.

Omega 3 i 6 pomagają chronić organizm przed infekcjami i urazami oraz zmniejszają stany zapalne w organizmie.
W wyniku zbilansowanej diety, w której te kwasy tłuszczowe są w równych proporcjach, można zapobiec procesom zapalnym, które rozpoczęły się w organizmie.

Jeżeli któryś z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, omega-3 lub omega-6, występuje w większej proporcji niż w drugim, wystąpią różne zaburzenia i zmiany w zdrowiu człowieka.  

Omega -3 kwasy tłuszczowe dzielą się na 3 typy:

  • alfa-linolenowy (ALA)

  • eikozapentaenowy (EPA)

  • dokozaheksaenowy (DHA).

Jeśli chodzi o omega-6, występują w olejach roślinnych oraz nasiona: olej kukurydziany, olej szafranowy, olej sezamowy, olej arachidowy, olej sojowy, nasiona chia, siemię lniane, olej lniany. Z powodu nadmiaru kwasów tłuszczowych omega-6 w organizmie może wystąpić stan zapalny.
Należy zauważyć, że ludzie otrzymują z diety więcej kwasów omega-6 niż omega-3.

Środki ostrożności dotyczące wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

  1. Powinno być produkty spożywcze , zwłaszcza oleje tłuszczowe, aby nie uzyskać nadmiaru kwasów omega-6.

  2. Jedz żywność zawierającą kwasy tłuszczowe omega-3 przynajmniej raz na 3 dni

  3. Niedobór omega-3 w razie potrzeby można napełnić preparatami z oleju rybnego.

W zapobieganiu chorobom układu krążenia, miażdżycy i nowotworom zalecana dawka kwasu omega-3 wynosi 2 g na dzień.

Dlatego stwórz swoją dietę tak, aby twoje ciało nie potrzebowało te lub inne produkty. Jedz taką samą ilość tłuszczów wielonienasyconych, ponieważ tylko w równych proporcjach Twoje ciało nie będzie cierpieć z powodu występowania różnych chorób, które niekorzystnie wpływają na zdrowie.

 Artykuł napisany przez pisarza zespołu Biotus. 

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.