Facebook Pixel

Zgony związane z COVID-19 związane z niedoborem witaminy D

Zgony związane z COVID-19 związane z niedoborem witaminy D

Witamina D, normalnie wytwarzana przez komórki skóry wystawione na działanie promieni słonecznych, odgrywa ważną rolę w ochronie przed koronawirusem SARS-CoV-2, zgodnie z nowymi badaniami. Queen Elizabeth i University of East Anglia łączą niski poziom witaminy D u ludzi ze śmiertelnością z powodu COVID-19 w całej Europie (https://www.mdpi.com/2072-6643/12/4/988/htm).

To badanie, które z pewnością zasługuje na uwagę jako potencjalna wskazówka do tajemnicy koronawirusa, przypomina nam, że nasz stan zdrowia jest ściśle związany ze stylem życia, który prowadzimy.

Naukowcy przeanalizowali istniejącą literaturę medyczną, aby skatalogować średnie poziomy witaminy D wśród obywateli 20 krajów europejskich i następnie porównał liczby ze względną liczbą zgonów z powodu COVID-19 w każdym kraju.

Prosta analiza statystyczna wykazała, że istnieje dość silna korelacja między liczbami, a populacje o niższym stężeniu witaminy D mają również więcej zgonów z powodu SARS-CoV-2.

Ponadto wyniki powyższego badania Badania potwierdzają jedynie wcześniejsze badania pokazujące, że odpowiedni poziom witaminy D w organizmie zmniejsza ryzyko infekcji dróg oddechowych, takich jak grypa i gruźlica, a także astmy u dzieci (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2759054/).

Jaki jest wpływ na wirusa?

Witamina D jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach, który możemy uzyskać jako składnik odżywczy z pokarmów takich jak grzyby, ryby (odmiany tłuste), wątroba wołowa, żółtko jaja lub organizm może ją wytworzyć samodzielnie po wystawieniu na działanie światła ultrafioletowego.

Każdy zna kluczową rolę witaminy D we wchłanianiu wapnia i regulacji ciśnienia krwi. Jednak nieklasyczną rolą witaminy D jest również modulacja receptora antygenowego limfocytów T. Innymi słowy, witamina D bierze czynny udział w immunoregulacji. W szczególności udowodniono rolę witaminy D w odpowiedzi immunologicznej śluzówki na patogeny (https ://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2955835/), a jak wiadomo, koronawirus wnika do organizmu człowieka tylko przez błony śluzowe nosa i ust.

Kolejny ciekawy fakt

Co zaskakujące, według statystyk podanych przez naukowców Fundacji Szpitala. Queen Elizabeth i University of East Anglia, obywatele krajów skandynawskich mają przeciętnie wyższy poziom witaminy D w swoich ciałach niż obywatele słonecznej Hiszpanii i Włoch. To po raz kolejny dowodzi, że nie należy zaniedbywać żywności i innych alternatywnych źródeł witaminy D.

Konieczna jest kontrola poziomu witaminy D w organizmie, jeśli występują częste przeziębienia, powikłania chorób przewlekłych, nadwaga bez innych ustalonych przyczyn. Zażywanie witaminy D w różnych postaciach - kapsułek i płynów - uzupełnia ją niedobór i zwiększa odporność organizmu na niekorzystne środowisko.

Zawartość
  • Jaki jest wpływ na wirusa?
  • Kolejny ciekawy fakt
Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.