Facebook Pixel

Witaminy dla przyszłej mamy: niezbędne dla zdrowia

Witaminy dla przyszłej mamy: niezbędne dla zdrowia

W dzisiejszym świecie witaminy i suplementy diety od dawna zyskują na popularności. Akceptują je zarówno kobiety, jak i mężczyźni, niezależnie od wieku i stylu życia. Ale jeśli chodzi o przyszłe mamy, pojawia się pytanie: czy kobiety w ciąży powinny przyjmować witaminy? Zebraliśmy dla Ciebie mocne argumenty, które dowodzą, że – to nie tylko element zdrowego wizerunku kobiety, ale także gwarancja zdrowej ciąży.

Zdrowa ciąża: równowaga witamin

Większość współczesnych lekarzy zgadza się, że przyszła mama musi przestrzegać diety i przyjmować kompleksy witaminowe. Dieta powinna zawierać białko, warzywa, owoce, a także pokarmy bogate w błonnik. W dzisiejszych supermarketach można znaleźć dowolny produkt, ale nowoczesna żywność nie zawiera składników odżywczych, których człowiek potrzebuje. A jeśli weźmiemy również pod uwagę niesprzyjające środowisko, to witaminy i suplementy diety powinny znaleźć się w diecie każdej osoby.

Co możemy powiedzieć o ciąży kobiety?! W końcu oczekująca na dziecko przyszła mama dba nie tylko o swoje zdrowie, ale także o zdrowie dziecka. Badania pokazują, że co 3 kobiety w ciąży na Ukrainie mają brak jednej lub drugiej witaminy. Aby zapewnić bezpieczną ciążę, ważne jest zapewnienie równowagi wszystkich składników odżywczych. W końcu zmienia się metabolizm kobiety, praca układu hormonalnego i skład krwi. W związku z tym wzrasta również zapotrzebowanie na witaminy i minerały.

Witaminy z grupy B: uzupełnianie rezerw

Udowodniono naukowo, że w czasie ciąży organizm potrzebuje półtora raza więcej wapnia, 30% więcej cynku, jodu i witamin z grupy B oraz żelaza i kwasu foliowego – 2 razy więcej. Nic dziwnego, że większość kobiet, nawet we wczesnej ciąży, ma niedobory witamin z grupy B, witamin A, C i D, a także żelaza, jodu i wapnia. To właśnie te składniki odżywcze biorą czynny udział w wielu procesach życiowych w ciele kobiety w ciąży.

Mówiąc o składnikach odżywczych dla kobiet w ciąży, przede wszystkim , należy zauważyć witaminy z grupy B, które biorą udział we wszystkich ważnych procesach metabolicznych w organizmie. Regulują przekazywanie impulsów nerwowych, odpowiadają za stan skóry, paznokci i włosów, a także biorą czynny udział w procesach hematopoezy i transferu tlenu do narządów i tkanek. Brak któregokolwiek z tych składników odżywczych w czasie ciąży może powodować komplikacje i wady rozwojowe płodu.

Szczególnie ważne jest uzupełnianie witamin z grupy B (w tym kwasu foliowego B12) w wczesne etapy ciąży. Nawet niewielki niedobór kwasu foliowego może spowodować przedwczesny poród, niedowagę i wady wrodzone u dziecka. Te składniki odżywcze dostają się do naszego organizmu z – czerwone mięso, ryby, drób, twarożek, szpinak, rośliny strączkowe, kasza gryczana i owsianka. Ale ponieważ u wielu kobiet ciąży towarzyszy spadek apetytu i zatrucie, kompleksy witaminowe stają się prawdziwym zbawieniem. 

Witaminy A, E, C: silne przeciwutleniacze E. Kwas askorbinowy wspomaga układ odpornościowy matki i dziecka. Bez niego zmniejsza się biodostępność wapnia, co może powodować problemy z wytrzymałością szkieletu dziecka.

Witaminy A i E pomagają zarodkowi implantuje się w ścianie macicy i promuje tworzenie łożyska. Witaminy te odżywiają również włosy od wewnątrz, poprawiają kondycję skóry, czyniąc ją bardziej nawilżoną i elastyczną. Z powodu braku witamin z grupy B, a także witamin A i E, włosy mogą wypadać, paznokcie łamią się i słabo rosną.

Zdrowe kości i tarczyca gruczoł: jod i wapń /vitaminy-s-jodom/jod-dlja-beremennyh.html'>jod oraz wapń! Z powodu niesprzyjającej ekologii i niedożywienia kobiety w ciąży często cierpią na choroby tarczycy. W końcu jod bierze udział w syntezie hormonów, od których zależy normalne funkcjonowanie wszystkich narządów. Aby zapobiec wrodzonym anomaliom rozwoju płodu, upośledzeniu umysłowemu i powstawaniu wola u matki, lekarze zalecają przyjmowanie leków na bazie jodu przez całą ciążę.

Przyszłe matki często borykają się też z niedoborem wapnia i witaminy D, co powoduje problemy z zębami, a także niebezpieczną chorobę – osteoporoza, która charakteryzuje się kruchością kości. We wczesnej ciąży wapń jest potrzebny do prawidłowej budowy układu nerwowego, serca i tkanki mięśniowej dziecka. Spożycie wapnia i witaminy D – to skuteczna profilaktyka osteoporozy i krzywicy.  

Szanowni czytelnicy, musicie przyznać, że ciąża – to jedno z najbardziej wyczekiwanych i radosnych wydarzeń w życiu kobiety. Aby dziecko urodziło się zdrowe, piękne i szczęśliwe, ważne jest, aby przyszła mama przestrzegała zdrowego stylu życia. Dobry sen, zbilansowane odżywianie, spożycie witamin i pozytywne emocje – najlepsi pomocnicy w utrzymaniu zdrowia mamy i dziecka.

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.