Facebook Pixel

Witamina D i sport

Witamina D i sport

Witaminy D obejmują:

- witaminę D2 - ergokalcyferol; wyizolowany z drożdży; jej prowitaminą jest ergosterol;

-witamina D3 – cholekalcyferol; wyizolowany ze zwierząt, jego prowitamina – 7dehydrocholesterol;

-witamina D4-22,23 – dihydro-ergokalcyferol;

-witamina D5-24 – etylocholekalcyferol (sitokalcyferol) wyizolowany z olejów pszennych;

witaminy D6 -22 - dehydroatylcyferol (piętno — kalcyferol).

Dziś witamina D nazywana jest dwiema witaminami - D2 i D3 - stabilna w wysokich temperaturach. Witaminy te są rozpuszczalne w tłuszczach, tj. rozpuszczalny w tłuszczach i nierozpuszczalny w wodzie. Wodne roztwory tej witaminy istnieją już dzisiaj.

Witamina D2 jest dostępna w ograniczonych ilościach ze źródeł roślinnych oraz niektórych suplementów i suplementów, podczas gdy witamina D3 pochodzi z diety jako oleje rybne i produkty mleczne. Jednak głównym źródłem witaminy D3, która stanowi 90% całkowitego spożycia, jest reakcja fotosyntezy w skórze, pod warunkiem, że dana osoba ma wystarczającą ekspozycję na słońce.

Zastosowanie witaminy D

Zwiększa regenerację mięśni szkieletowych w przypadku uszkodzenia

Zwiększa zdolność do napięcia tężcowego

Osłabia apoptozę komórek i wspomaga wzrost komórkowej macierzy białkowej i jej szybka regeneracja


Pomaga zmniejszyć szczytowy spadek mocy.

Zwiększa siłę i moc mięśni szkieletowych

Zwiększa mięśnie skurcze

Suplementacja witaminy D poprawia wskaźniki regeneracji mięśni szkieletowych, takie jak szczytowa siła izometryczna.

W badaniu przeprowadzonym przez T. Barkera i wsp. (2013) suplementacja witaminy D w dawce 4000 IU dziennie przez 35 dni u zdrowych osób dorosłych z umiarkowaną aktywnością fizyczną osłabia odpowiedź zapalną (ocenianą na podstawie biomarkerów stanu zapalnego - ALT i AST) w odpowiedzi na złożony złożony test wysiłkowy.

Badania w 2014 roku wykazały, że sportowcy wioślący stosujący 6000 IU dziennie witaminy D3 (przy wystarczającym poziomie witaminy we krwi) osiągnęli doskonałe wyniki, z 12%, maksymalne zużycie tlenu i zawartość 25(OH)D wzrosły o 400%.

A u piłkarzy ⚽ stwierdzono pozytywną zależność między zawartością witaminy D a gotowością fizyczną podczas wysiłku fizycznego. A także stosowanie witaminy D zwiększyło szybkość sprintu i skoków w pionie.

U zdrowych osób wraz ze wzrostem witaminy D wzrasta stężenie tlenu we krwi, co oznacza, że praca poprawia się mózg i wszystkie komórki ciała.

Dla kobiet uprawiających sport, im wyższa zawartość witaminy D, tym większy wzrost maksymalnego zużycia tlenu i zmniejszenie masy tłuszczu

Oznacza to, że sportowcy i kobiety z nadmierną masą tłuszczową potrzebują większych dawek witaminy D!

Autorski lekarz rodzinny, dietetyk.

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.